epilace vs. depilace

Dávno pryč je ta doba, kdy ženy chodily na koupaliště ve své „přirozené kráse“ a umělé odstraňování drobných chloupků se příliš neřešilo. Ženy v dřívějších desetiletích nemusely věnovat pozornost upravování lýtek, stehen, podpaží, třísel, horního rtu a tak dále. Dnešní módní trendy po celém světě však diktují ženám hladkou a hebkou kůži bez jediného chloupku. Vidíme-li dnes v autobuse ženu, které se pod punčochami rýsuje výrazné ochlupení, za které by se ani pravý horal nemusel stydět, považujeme to nejen za módní, ale dokonce i za společenské faux pas. Všichni se pravděpodobně shodneme, že vytrhávání chloupků je pro ženy nutností. Ale jak na to?

V současnosti jsou dvěma nejrozšířenějšími metodami odstraňování ochlupení depilace a epilace. Jaké má každá metoda výhody a pro která místa je vhodná?

Depilace

Jednodušší a méně časové náročná je metoda depilace neboli odstraňování jen té části chloupku, která je viditelná. K depilování je nejjednodušší použít žiletku nebo depilační strojek. K zefektivnění depilace se běžně používají krémy, pěny, mléka či gely, které aplikujeme přímo na pokožku. Krémy zjemňují pokožku a zanechávají ji krásně voňavou a vláčnou. Zde si dávejte dobrý pozor na alergickou reakci, která se může zejména u jedinců s citlivou pokožkou projevit. Krém je vhodné před samotnou depilací vyzkoušet na malé části těla a počkat několik hodin, zda se reakce dostaví.

Mínusem je, že chloupky s každou depilací získávají na síle a poměrně rychle dorostou. Zpravidla po několika dnech. Ovšem jsou typy chloupků které dorůstají už druhý den. Na druhou stranu je vhodné depilaci používat pro odstraňování chloupků po celém těle. Celkově je depilace rychlým a bezbolestným řešením, jehož nevýhoda ale je nutnost častého opakování. Výhodou je malá finanční náročnost, kterou depilace představuje.

Epilace

Důkladnější metodou, jak se zbavit ochlupení, je epilace. Touto metodou odstraňujeme celé chloupky i s kořínkem. Je tak zničeno jejich růstové centrum, což zaručuje dlouhodobější účinek. Epilace je časově náročnější, dražší a především poměrně bolestivá. Přesto se stává čím dál více populární, zejména u časově zaneprázdněných žen. Proč? Díky epilaci se totiž můžete těšit z krásně hladké pokožky bez chloupků po dobu až šesti týdnů.

K epilaci se nejčastěji používá horký či studený vosk a je prováděna v kosmetických salonech. Díky bolestivosti není ideální pro citlivá místa (například třísla a podpaží), naopak při epilaci nohou nebo horního rtu vás bolest skoro nezaskočí. Výhodou také je, že při pravidelné epilaci dorůstají chloupky pomaleji a dokonce jsou řidší a jemnější.

zdroj: www.vmd-drogerie.cz